Düzce Cam Fabrikası Atık Isı Projesi

16.05.2017

CALBIYIK GRUP, Düzce Cam Fabrikasında atık ısının geri kazanımı için ORC sistemi kuracak


CALBIYIK GRUP, Organik Rankine Çevrimi (ORC) sistemi ile yenilebilir kaynaklardan gelen atık ısıyı elektrik enerjisine çevirmektedir. CALBIYIK GRUP Düzce Cam Fabrikasında yeni bir atık ısı geri kazanım sistemi kurmak için İspanyol Aitesa  firması ile işbirliği anlaşması imzalamış bulunmaktadır.

Düzce Cam, Avrupa’da 440.500/yıl kapasiteli, büyük bir cam üreticisidir.
6,2 MW nominal kapasite için tasarlanan ORC sistemi projesi iki düz cam üretim hattındaki egzoz gazının atık ısısını elektrik enerjisine dönüştürmesi üzerine kurulmuştur. Isı geri kazanım sistemi konfigürasyonu, ısıyı egzoz gazından ORC ünitesine iletmek için bir ısı taşıyıcı devresi olan bir çift termal yağ kazanı (her hat için bir tane) içermektedir.

İki atık ısı kazanı, mevcut su verme kulesi sistemine paralel olarak düz cam üretim hatlarının tabanına monte edilecek olup 315 C°’ye kadar termal yağ üretecektir. Isı termal yağı (taşıyıcısı), termal gücü ORC turbo jeneretör çalışma akışına aktarır; bu akış, genel termal enerjiyi bir elektrik jeneratörü aracılığıyla elektrik gücüne dönüştürmek için türbinde genişler.
Ticari işletmeye başlama tarihi 2018 yılının başı olarak planlanmaktadır.

Test

Form Gönderimi

Tamam

Bati Sitesi Mah. 2308. Cad.No:70 Gersan Sitesi 06730 Yenimahalle/ANKARA/TURKIYE

Telefon:+90 312 640 15 15 | Fax: +90 312 640 15 25 | info@calbiyik.com